X
تبلیغات
رایتل

گروه آموزشی مشاوره و پرورشی و تربیت بدنی در سوریه و لبنان و اردن

چهارشنبه 17 آذر‌ماه سال 1389

شرایط و نحوه ثبت نام در کنکور سراسری 90-89

اطلاعیه‌ سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور در باره‌ تاریخ‌ ثبت‌نام‌ و هم‌ چنین‌ شرایط و ضوابط شرکت در‌ آزمون‌ سراسری‌ برای‌ دوره‌های‌ روزانه، نوبت دوم (شبانه‌) ، نیمه حضوری، مجازی و بین الملل دانشگاهها وموسسات‌ آموزش‌ عالی‌،دانشگاه‌پیام‌نور(آموزش‌ از راه‌دور) ،موسسات‌آموزش‌عالی‌ غیرانتفاعی‌ و غیر دولتی‌وهمچنین پذیرش دانشجو برای مراکز تربیت معلم (ویژه فرهنگیان )سال‌ 1390

بدین وسیله به اطلاع کلیه داوطلبان متقاضی ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری برای دوره های روزانه ، نوبت دوم (شبانه ) ، نیمه حضوری ، مجازی و بین الملل دانشگاهها وموسسات آموزش عالی ،دانشگاه پیام نور(آموزش از راه دور) ، موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی وهمچنین مراکز تربیت معلم (ویژه فرهنگیان) سال 1390 می رساند که ثبت نام برای شرکت در آزمون مذکور از روز سه شنبه 16/9/89 (شانزدهم آذرماه 1389) آغازودر پایان وقت روز یکشنبه  28/9/1389 (بیست و هشتم آذرماه 1389) پایان می پذیرد، لذا داوطلبان می توانند در مهلت فوق الذکر در آزمون سراسری سال 1390 ثبت نام نمایند.

تذکر مهم : پذیرش دانشجو برای مراکز تربیت معلم (ویژه فرهنگیان )سال 1390 فقط مختص فرهنگیان شاغل در آموزش وپرورش می باشد .
الف) تکالیف داوطلبان برای ثبت نام وشرکت در آزمون:
   داوطلب متقاضی شرکت در آزمون باید اقدامات زیر را به موقع و در مهلت مقرر انجام دهد.
1- براساس مندرجات بند«ب» این اطلاعیه ، برای تهیه کارت یا کارت های اعتباری به تعداد مورد نیاز و دریافت دفترچه راهنمای ثبت نام اقدام نماید.
2- مراجعه به سایت اینترنتی سازمان سنجش برای دریافت کد سوابق تحصیلی (اطلاعات دانش آموزی برای داوطلبان مشمول احتساب سوابق تحصیلی).
تبصره : - آن دسته از داوطلبانی که دیپلم خود را بر اساس نظام جدید آموزش متوسطه از سال 1384 لغایت سال 1389 اخذ نموده و یا می نمایند در صورتی که اطلاعات آنان در بانک اطلاعاتی ارائه شده از سوی مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش وجود نداشته باشد و یا ناقص باشد می بایست با به همراه داشتن مدرک دیپلم متوسطه ، کارنامه فارغ التحصیلی ، کارت ملی و شناسنامه و یک نسخه کپی ازآنها حداکثر تا تاریخ 10/10/89 ترجیحاً به اداره آموزش و پرورش محل اخذ مدرک دیپلم و درصورت عدم امکان به نزدیک ترین اداره آموزش وپرورش محل سکونت و یا کار خود مراجعه و نسبت به رفع مشکل خود اقدام نمایند. در صورت تأیید اطلاعات آنان از سوی آموزش و پرورش، از تاریخ 25/11/89 لغایت 2/12/89 با مراجعه به سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به ثبت نام خود در آزمون سراسری سال 1390 اقدام نمایند.
3- ثبت نام از طریق سایت اینترنتی سازمان در زمان مقرر.
4- مراجعه به سایت سازمان از تاریخ 25/11/89 لغایت 2/12/89 و مشاهده و کنترل اطلاعات ثبت نامی.
5- پرینت کارت شرکت در آزمون، با مراجعه به سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی: www.sanjesh.org در موعد مقرر.
6- حاضر شدن در محل و حوزة امتحانی تعیین شده برای شرکت در آزمون و پاسخ دادن به سؤالات.
ثبت نام برای شرکت در آزمون کلیه دوره های دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی سال 1390 که در دفترچه راهنما درج شده، منحصراً از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org از روز سه شنبه 16/9/89 لغایت یکشنبه 28/9/89امکان پذیر می باشد. لذا داوطلبان لازم است به یکی از شش روش ذیل برای پرداخت وجه ثبت نام و دریافت کارت اعتباری ثبت نام در آزمون سراسری سال 1390 اقدام نمایند.
ب) روشهای پرداخت وجه و دریافت کارت اعتباری برای  ثبت نام :
به منظور رفاه حال متقاضیان درخصوص پرداخت هزینه ثبت نام و دریافت اطلاعات کارت ثبت نام در آزمون فوق، روش های ذیل پیش بینی شده است. داوطلبان گرامی می توانند به یکی از روش های ذیل نسبت به خرید کارت اصلی ثبت نام به تعداد مورد نیاز و همچنین علاقه مندی به دانشگاه پیام نور و غیرانتفاعی اقدام نمایند.
شایان ذکر است دفاتر پستی از روز سه شنبه 16/9/89 نسبت به فروش کارت ها اقدام می نمایند و خرید کارت از طریق سایر روش های ذیل از روز یکشنبه 14/9/89 فراهم می باشد.
ضمناً لازم به ذکر است داوطلبان گرامی پس از خرید کارت به تعداد گروه های مورد نیاز و کارت علاقه مندی به دانشگاه پیام نور و مؤسسات غیرانتفاعی از هر یک از روش های ذیل نسبت به دریافت دفترچه راهنما از طریق الکترونیکی یا پستی نسبت به مطالعه دقیق و تکمیل فرم پیش نویس درج شده در آخرین صفحه اقدام و از بعداز ظهر روز سه شنبه 16/9/89 می توانند به سایت سازمان سنجش برای انجام ثبت نام مراجعه نمایند.
 


1- پرداخت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور
برای خرید کارت اعتباری به روش اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور داوطلبان می توانند با استفاده از هر یک از کارت های بانکی عضو شبکه شتاب که رمز پرداختی اینترنتی آن را قبلاً از طریق بانک صادر کننده دریافت نموده اند و مراجعه به سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org نسبت به خرید کارت اصلی یا علاقه مندی اقدام نمایند. شایان ذکر است دفترچه آزمون سراسری سال 1390 نیز از روز یکشنبه 14/9/89 از طریق همین سایت قابل دریافت است.
2- مراجعه به دفاتر پستی
داوطلبان متقاضی این آزمون از روز سه شنبه مورخ 16/9/89 با مراجعه به هر یک از دفاتر پستی می توانند نسبت به خرید کارت یا کارت های اعتباری ثبت نام و همچنین دریافت دفترچه راهنمای شرکت در آزمون اقدام نمایند.
3- پایانه های فروش (دستگاه های کارت خوان) شرکت آسان پرداخت پرشین
در این روش داوطلبان با مراجعه به نزدیکترین پذیرنده دستگاه کارت خوان (pos) در محل سکونت خود می توانند به صورت نقدی یا با استفاده از کارت های عضو شتاب نسبت به خرید کارت اصلی یا علاقه مندی به تعداد مورد نیاز اقدام نمایند. برای اطلاع از نشانی نزدیکترین پذیرنده دستگاه کارت خوان شرکت مذکور به خود، به سایت شرکت آسان پرداخت پرشین به نشانی https://www.persianswitch.com/plist.asp مراجعه نمائید. ضمناً امکان دریافت دفترچه به صورت الکترونیکی بر روی سایت شرکت مذکور نیز از روز یکشنبه 14/9/89 فراهم می باشد.
4- از طریق دستگاه های کارت خوان (پایانه های فروشگاهی) بانک پارسیان
در این روش داوطلبان می توانند با مراجعه به فروشگاه های معرفی شده از طرف بانک پارسیان از طریق دستگاه های کارت خوان منتخب پارسیان و به وسیله کارت های بانکی عضو شبکه شتاب نسبت به خرید کارت های اعتباری آزمون سراسری اقدام نمایند. به منظور رفاه حال داوطلبین تعداد کثیری از فروشگاه ها مجهز به این خدمت شده اند که برای پیدا کردن نزدیک ترین فروشگاه به داوطلب، اطلاعات فروشگاه های منتخب از طریق آدرس اینترنتی  http://www.pec.ir/Forms/Merchants/SanjeshMerchantsPage.aspx  (سایت شرکت تجارت الکترونیک پارسیان) در اختیار داوطلبین قرار داده می شود.
5- از طریق دستگاه های کارت خوان (پایانه های فروشگاهی) بانک سامان
در این روش داوطلبان می توانند با مراجعه به فروشگاه های معرفی شده از طرف بانک سامان از طریق دستگاه های کارت خوان منتخب سامان و به وسیله کارت های بانکی عضو شبکه شتاب نسبت به خرید کارت های اعتباری آزمون سراسری اقدام نمایند. به منظور رفاه حال داوطلبین تعداد کثیری از فروشگاه ها مجهز به این خدمت شده اند که برای پیدا کردن نزدیک ترین فروشگاه به داوطلب، اطلاعات فروشگاه های منتخب از طریق آدرس اینترنتی http://www.sep.ir/index.php?option=com_acceptors&Itemid=68   (سایت پرداخت الکترونیک سامان) در اختیار داوطلبین قرار داده می شود.
6- از طریق تلفن همراه به کمک سامانه همراه 24 بانک سامان
در این روش داوطلبان می توانند اطلاعات کارت اعتباری ثبت نام خود را از طریق تلفن همراه خریداری نمایند. جهت استفاده از این خدمت کافیست داوطلبان یک کارت بانکی عضو شبکه شتاب با رمز دوم (رمز خرید اینترنتی) و سیم کارت همراه کیش، ایرانسل یا تالیا در اختیار داشته باشند. داوطلب می بایست در سامانه همراه 24 سامان براساس توضیحات ذیل عضو شده و پس از عضویت، کد *724*101# را با تلفن همراه خود شماره گیری نماید. در این هنگام منو تهیه ووچر آزمون سراسری بر روی تلفن همراه داوطلب نمایش داده می شود. با انتخاب شماره منو مربوطه و ارسال آن، منوی بعدی نمایش داده می شود که لیست نام کارت (های) بانکی ثبت شده در سایت سامانه همراه 24 به شما نشان داده می شود. کاربر کارت مورد نظر خود جهت خرید را انتخاب می نماید و در منوی بعد منوی ورود رمز دوم (رمز اینترنتی) کارت عضو شبکه شتاب ظاهر می شود. با ورود رمز و ارسال آن پس از چند ثانیه، اطلاعات مربوط به کارت اعتباری ثبت نام آزمون سراسری بر روی صفحه تلفن همراه نمایش داده می شود و یک پیامک حاوی اطلاعات فوق و رسید خرید بر روی تلفن همراه دریافت می گردد.
روش عضویت در سامانه همراه 24 سامان:
برای عضویت در این سامانه کاربر می بایست کد *724# را با تلفن همراه خود شماره گیری نموده و پس از انتخاب زبان دلخواه خود گزینه ثبت نام (عضویت) را انتخاب نمایند. در این مرحله یک کد برای عضویت در اختیار کاربر قرار خواهد گرفت که به کمک این کد و مراجعه به سایت http://mpay.samanepay.com عضویت خود را با کمک راهنمای داخل سایت تکمیل می نماید. لازم به ذکر است که پس از عضویت در سایت، کاربر می بایست یک یا چند کارت بانکی خود را در سایت ثبت نماید. این کارت یا کارت ها پس از ثبت، به تلفن همراه کاربر متصل می شوند و برای استفاده از تمامی خدمات سامانه همراه 24 از جمله خرید کارت ثبت نام آزمون سراسری قابل استفاده خواهد بود.
 
ج) هزینه ثبت نام و دریافت کارت اعتباری
1- پرداخت هزینه ثبت نام و دریافت کارت اعتباری با استفاده از یکی از روشهای 1 یا 3یا4یا5ویا6 فوق
1-1- داوطلبان در هریک از روشهای فوق الذکر ( روش 1، 3،4،5 ویا6)لازم است ، با پرداخت مبلغ  64،000  (شصت و چهار هزار) ریال به عنوان وجه ثبت نام شرکت در آزمون، نسبت به دریافت اطلاعات کارت اعتباری (شماره پرونده و رمز ورود) اقدام نمایند.
2-1- چنانچه داوطلبی متقاضی ثبت نام در 2 و یا 3 گروه آزمایشی می باشد، لازم است به ازای هر گروه آزمایشی مبلغ  64،000   (شصت و چهار هزار) ریال دیگر نیز از همین طریق پرداخت و اطلاعات کارت اعتباری را دریافت دارد.
3-1- منظور از ثبت نام در 2 و یا 3 گروه آزمایشی بدین صورت می باشد، که داوطلب می تواند علاوه بر انتخاب گروه آزمایشی اصلی (علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی) در گروه آزمایشی هنر و زبان خارجی نیز متقاضی شود. به دیگر سخن هیچ داوطلبی نمی تواند بطور همزمان، در گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی شرکت نماید.
4-1- چنانچه داوطلبی علاقمند به شرکت در گزینش رشته های تحصیلی دانشگاه پیام نور و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی باشد، لازم است نسبت به پرداخت مبلغ 34،000  (سی و چهار هزار) ریال دیگر نیز از همین طریق، اقدام و اطلاعات کارت اعتباری علاقه مندی را دریافت نماید.
2- پرداخت هزینه ثبت نام و دریافت کارت اعتباری با استفاده از روش 2 ( مراجعه به دفاتر پستی)
1-2- داوطلبانی که به روش 2 فوق الذکر (مراجعه به دفاتر پستی ) متقاضی ثبت نام می باشند بایستی با مراجعه به دفاتر پستی و پرداخت مبلغ 64،000  (شصت و چهار هزار) ریال بابت دریافت یک کارت اعتباری ثبت نام و دفترچه راهنمای شرکت در آزمون اقدام نمایند.
2-2 - چنانچه داوطلبی متقاضی ثبت نام در 2 و یا 3 گروه آزمایشی باشد، لازم است به ازای هر گروه آزمایشی مبلغ  64،000  (شصت و چهار هزار) ریال به دفتر پستی پرداخت و نسبت به دریافت یک کارت اعتباری دیگر اقدام نماید.
3-2- منظور از ثبت نام در 2 و یا 3 گروه آزمایشی بدین صورت می باشد، که داوطلب می تواند علاوه بر انتخاب گروه آزمایشی اصلی (علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی) در گروه آزمایشی هنر و زبان خارجی نیز متقاضی شود. به دیگر سخن هیچ داوطلبی نمی تواند بطور همزمان، در گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی شرکت نماید.
4-2- چنانچه داوطلبی علاقمند به شرکت در گزینش رشته های تحصیلی دانشگاه پیام نور و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی باشد، منحصراً لازم است مبلغ 34،000 (سی و چهار هزار) ریال به دفتر پستی پرداخت و نسبت به دریافت یک کارت اعتباری علاقمندی اقدام نماید.
5-2- مبلغ 000/7 (هفت هزار) ریال بابت هزینه توزیع دفترچه راهنما و کارت اعتباری ثبت نام نیز توسط دفتر پستی، از داوطلب دریافت می گردد.
6-2 - برای توزیع کارت اعتباری گروه های آزمایشی دوم و یا سوم و یا کارت اعتباری علاقمندی به گزینش رشته های دانشگاه پیام نور و مؤسسات غیرانتفاعی، فقط مبلغ 000/3 (سه هزار) ریال دیگر نیز توسط دفتر پستی، از داوطلب دریافت می گردد.
داوطلب پس ازآماده نمودن مدارک و اطلاعات مورد نیاز برای ثبت نام وپس از مطالعه دفترچه راهنمای شرکت در آزمون و آشنایی با کلیه شرایط و ضوابط آزمون ، باید با مراجعه به سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی: www.sanjesh.org نسبت به ثبت نام اقدام نماید.
تذکر مهم: داوطلبان علاقه مند به شرکت در دو  ویا سه گروه آزمایشی در زمان ثبت نام نهایی بایستی در یک مرحله  نسبت به ثبت نام گروه ویا گروههای آزمایشی مورد نظر اقدام نمایند.
د) شرایط عمومی و اختصاصی داوطلبان
داوطلبان لازم است دارای شرایط عمومی و اختصاصی به شرح ذیل بوده و برادران از لحاظ مقررات وظیفه عمومی منعی نداشته باشند.
1- شرایط عمومی
1-1 ) نداشتن عناد با نظام جمهوری اسلامی ایران .
توضیح: مصادیق عناد شامل: (1) مبارزه مسلحانه با نظام جمهوری اسلامی ایران ، (2) داشتن وابستگی تشکیلاتی به گروهک های محارب ، (3) پرداخت کمک مالی به گروهک های محارب یا هواداری تشکیلاتی نمودن از آن گروهک ها و یا داشتن عضویت در آنها، (4) تبلیغ ماتریالیسم و ادیان ساختگی .
2-1 ) عدم احراز فساد اخلاقی .
توضیح : مصادیق فساد اخلاقی شامل اعتیاد به مواد مخدر و اشتهار به فحشا می باشد.
تذکرمهم : احراز شرایط عمومی داوطلبان به صورت استعلام است که به عهده مراجع قانونی می باشد و تحقیق از همسایگان و محل سکونت به کلی ممنوع است .
3-1) برخورداری از توانایی جسمی متناسب با رشته یا رشته های انتخابی .
2- شرایط اختصاصی
1-2) داشتن دیپلم دوره چهار ساله متوسطه نظام قدیم آموزش متوسطه و یا گواهینامه پایه پیش دانشگاهی که حداکثر تا تاریخ 31/6/1390 اخذ شود و یا داشتن مدرک کاردانی (فوق دیپلم ).
تبصره 1- دارندگان مدرک کاردانی (فوق دیپلم) دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و دارندگان مدرک کاردانی پیوسته آموزشکده های فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش و همچنین آن دسته از داوطلبان مذکور که حداکثر تا 31/6/1390 در مقطع کاردانی (فوق دیپلم) فارغ التحصیل می شوند، حق ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری را خواهند داشت .
تبصره 2- فارغ التحصیلان دوره کاردانی رشته های تحصیلی گروه آموزشی پزشکی به شرطی می توانند در آزمون سراسری سال 1390 شرکت نمایند که خدمات قانونی مقرر را تا تاریخ 31/6/1390 و یا 30/11/1390 به پایان برسانند. بدیهی است این قبیل از فارغ التحصیلان در صورت موفقیت، به هنگام ثبت نام در رشته قبولی باید گواهی پایان طرح نیروی انسانی را ارائه نمایند.
تبصره 3- فارغ التحصیلان دوره کاردانی رشته های تحصیلی گروه های آموزشی غیر پزشکی حداکثر تا 31/6/1390 به شرطی می توانند در آزمون سراسری سال 1390 شرکت نمایند که تعهدات و خدمات قانونی را انجام داده باشند.
2-2) دانشجوی دوره روزانه (بجز دانشجویان مشمول تبصره های 2 و 3 فوق الذکر) دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی نباشد. دانشجوی انصرافی چنانچه واجد دیگر شرایط مندرج در دفترچه راهنما باشد، حق ثبت نام و شرکت در آزمون را دارد.
تبصره - دانشجویان اخراجی آموزشی موضوع ماده 29 آیین نامه آموزشی و همچنین دانشجویان دوره کارشناسی که مدرک معادل کاردانی (اعم از کاردانی عمومی و یا کاردانی ) را اخذ نموده اند نیز مانند مقررات مربوط به دانشجویان انصرافی پس از تسویه حساب کامل با مؤسسه ذیربط و همچنین اداره کل امور دانشجویان داخل و صندوق رفاه دانشجویان وزارت ذیربط و در صورت نداشتن مشکل نظام وظیفه (برای برادران ) حق ثبت نام دارند و منحصراً می توانند در رشته ای غیر از رشته قبلی خود متقاضی شوند. بدیهی است این دسته از داوطلبان می توانند کلیه تعهدات مربوط را پس از اتمام تحصیلات خود به صورت یکجا به انجام برسانند.
3-2 ) متقاضیانی که از سال تحصیلی 64-1363 به بعد، دو نوبت در آزمون های ورودی (دوره های روزانه ) رشته های تحصیلی متمرکز و یا نیمه متمرکز پذیرفته شده باشد، حق ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال 1390 را نخواهد داشت.
4-2 ) پذیرفته شده دوره های روزانه آزمون سراسری سال 1389 (اعم از رشته های متمرکز و یا نیمه متمرکز) نباشد.
5-2‍ ) دانشجویان دوره های نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، مجازی و بین المللی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی ـ غیرانتفاعی که از معافیت تحصیلی استفاده نمی کنند، می توانند بدون انصراف از تحصیل در آزمون سراسری سال 1390 ثبت نام و شرکت نمایند. بدیهی است این دسته از داوطلبان در صورت موفقیت و قبل از ثبت نام در رشته قبولی جدید، لازم است از رشته قبولی قبلی خود انصراف قطعی حاصل نموده و گواهی مربوط را به مؤسسه ذیربط ارائه نمایند. لازم به توضیح است که این دسته از داوطلبان حق بازگشت و ادامه تحصیل در رشته قبولی قبلی خود را ندارند.
6-2 ) با توجه به محدودیت امکانات دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و لزوم توزیع عادلانه فرصت های موجود بین تمامی متقاضیان، پذیرش آن دسته از داوطلبانی که قبلاً با استفاده از امکانات دولتی (آموزش رایگان) تحصیلات خود را در رشته ای به اتمام رسانیده اند، در همان مقطع قبولی قبلی و در همان دوره (روزانه) امکان پذیر نمی باشد. این قبیل از داوطلبان در صورت تمایل می توانند برای دورة نوبت دوم (شبانه) در همان مقطع متقاضی شوند و یا در صورت قبولی در دورة روزانه، می توانند با پرداخت شهریه همانند دانشجویان دورة نوبت دوم (شبانه)، در رشته مربوط ادامه تحصیل دهند.
 
هـ) شرایط و ضوابط ثبت نام اتباع خارجی
داوطلبان شرکت کننده اتباع غیرایرانی، باید علاوه بر شرایط عمومی و اختصاصی این آزمون، دارای شرایط ذیل بوده و بند مربوط را در تقاضانامه ثبت نام اینترنتی، علامتگذاری نمایند.
1- ثبت نام اتباع غیرایرانی مقیم ایرانی منوط به داشتن یکی از مدارک اقامتی یا شناسایی معتبر زیر می باشد.
1-1- گذرنامه که دارای پروانه اقامت با حداقل شش ماه اعتبار باشد.
2-1- دفترچه پناهندگی سیاسی صادره از سوی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران.
3-1- کارت هویت ویژه اتباع غیرایرانی دارای اعتبار در سال 1389، صادره از سوی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور.
4-1- کارت آمایش مرحله ششم صادره از سوی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور.
5-1- فقط اتباع غیرایرانی مقیم، که از مدارس رسمی داخل کشور جمهوری اسلامی ایران، فارغ التحصیل شده اند مجاز به شرکت در آزمون سراسری سال 1390 می باشند.
تبصره: در هر مرحله ای مغایرت شرایط داوطلب با شرایط اعلام شده فوق الذکر، از سوی مراجع ذیصلاح تشخیص داده شود، از ادامه مراحل گزینش یا تحصیل داوطلب جلوگیری بعمل خواهد آمد.
2- ثبت نام پذیرفته شدگان غیرایرانی و اجرای روند امور کنسولی آنان بر اساس مفاد شیوه نامه ثبت نام و پذیرش شدگان غیرایرانی که به تصویب کارگروه دانشجویان غیرایرانی رسیده است، انجام می پذیرد.
3- داوطلبان غیرایرانی ملزم به مطالعه دقیق مندرجات دفترچه های راهنمای آزمون بوده و هیچ عذری مبنی بر عدم اطلاع ازمفاد دفترچه ها پذیرفته نیست.
4- چنانچه اتباع غیرایرانی که در ردیف پذیرفته شدگان نهایی این آزمون قرار گرفته اند، در زمان ثبت نام بند 23 تقاضانامه را علامتگذاری ننموده باشند، پذیرش آنان لغو خواهد شد.
5- تحصیل همزمان اتباع غیرایرانی شاغل به تحصیل در مؤسسات آموزش عالی در واحدهای آموزشی دانشگاه های پیام نور، جامع علمی کاربردی و مرکز جامعه المصطفی(ص) العالمیه ممنوع می باشد.
6- اتباع غیرایرانی مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در مناطق ممنوعه تردد و اسکان اتباع خارجی نمی باشند. بدیهی است در صورت پذیرش و اعلام قبولی داوطلبان غیرایرانی در مناطق ممنوعه، پذیرش آنان در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی آن مناطق، «کان لم یکن» تلقی می گردد. توضیح و فهرست مناطق ممنوعه تردد و اسکان برای این داوطلبان، در دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی (دفترچه شماره 2) درج خواهد شد.
7- پذیرش اتباع غیرایرانی در رشته هایی که منجر به ایجاد تعهداتی برای جمهوری اسلامی ایران شود (از جمله تعهدات استخدامی) و رشته های خاص و حساس اکیداً ممنوع می باشد. توضیح و فهرست این رشته ها، در دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی (دفترچه شماره 2) درج خواهد شد.
8- کلیه پذیرفته شدگان غیرایرانی دوره روزانه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، موظف به پرداخت شهریه تحصیلی طبق مصوبات وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می باشند.
9- داشتن حداقل معدل کتبی دیپلم سه ساله نظام جدید: برای رشته های تحصیلی مقاطع کاردانی، کارشناسی پیوسته، کارشناسی ارشد پیوسته و دکترای حرفه ای دامپزشکی حداقل 00/14 و برای رشته های تحصیلی مقطع دکترای حرفه ای گروه آموزش پزشکی 00/16 و برای مقاطع کاردانی و کارشناسی رشته های علوم پزشکی 00/15 برای داوطلبان نظام جدید و داشتن همین معدل در اصل گواهینامه پایان تحصیلات دوره متوسطه برای داوطلبان نظام قدیم آموزش متوسطه.
تبصره: در صورت مغایرت معدل اعلام شده به سازمان سنجش آموزش کشور، با معدل مندرج در اصل گواهینامه پایان تحصیلات دوره متوسطه پذیرفته شدگان مطابق ضوابط رفتار خواهد شد.
10- چنانچه در حین تحصیل پذیرفته شدگان غیرایرانی، محرز گردد که دانشجو دارای مدرک کاردانی و یا بالاتر بوده و مجدداً با شرکت در آزمون، در مقطع تحصیلی تکراری پذیرفته شده است، از تحصیل ایشان ممانعت بعمل آمده و اخراج محسوب می گردد. دانشگاه محل قبولی داوطلبان در این خصوص ملزم به اخذ تعهد از دانشجو در مرحله پذیرش و ثبت نام اولیه هستند.
11- کلیه اتباع غیرایرانی متقاضی ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال 1390، در صورت دارا بودن شرایط و ضوابط اعلام شده، لازم است در زمان ثبت نام با مراجعه به سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی: www.sanjesh.org و ورود به لینک مربوطه نسبت به تکمیل اطلاعات درخواستی اقدام نمایند؛ که پس از تکمیل اطلاعات مورد درخواست در سایت، به این دسته از داوطلبان یک کد پیگیری 13 رقمی داده خواهد شد که داوطلب می بایست این کد را دقیقاً در محل مخصوصی که در بند 23 تقاضانامه ثبت نام اینترنتی، پیش بینی شده است درج نمایند.
و ) مقررات وظیفه عمومی
 بر اساس اعلام رسمی سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، داوطلبان «مرد» برای شرکت در آزمون سراسری سال 1390 لازم است یکی از شرایط مشروحه ذیل را دارا بوده و کد مربوط را در بند 28 فرم تقاضانامه ثبت نام اینترنتی درج نمایند.
کد 1) کارت پایان خدمت .
کد 2) کارت معافیت دائم (کفالت، پزشکی و موارد خاص).
کد 3) برگه معافیت موقت پزشکی و بدون غیبت در مدت اعتبار آن.
کد 4) کارکنان شاغل رسمی در نیروهای نظامی و انتظامی جمهوری اسلامی ایران با ارائه گواهی موافقت از یگان مربوط.
کد 5) فارغ التحصیلان و دانش آموزان سال آخر دوره متوسطه روزانه ، بزرگسالان، آموزش از راه دور و همچنین فارغ التحصیلان پایه پیش دانشگاهی و دانش آموزان پایه پیش دانشگاهی نظام جدید آموزش متوسطه متولد سال 1371 و بعد از آن .
تبصره - این افراد برای ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال 1390 احتیاجی به اخذ برگه آماده به خدمت ندارند، ولی لازم است در تاریخی که توسط سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی اعلام می گردد، به خدمت اعزام شوند. بدیهی است در صورت پذیرفته شدن در آزمون سراسری به شرط نداشتن غیبت، در هر مرحله ای از خدمت ترخیص خواهند شد. در غیر اینصورت غایب محسوب شده و پذیرش آنها در آزمون سراسری سال 1390 ملغی می گردد.
کد 6) ثبت نام و شرکت در آزمون متولدین نیمه دوم سال 1370 (1/7/1370 به بعد) که به صورت حضوری مدرک پیش دانشگاهی اخذ نموده اند، با اخذ برگ اعزام به خدمت بدون مهر غیبت که تاریخ اعزام آنان در نیمه دوم سال 1390 خواهد بود، بلامانع است.
کد 7) متولدین سال 1338 تا 1354 در صورت قبولی در دانشگاه با ارائه کارت معافیت.
کد 8) طلبه دارنده دیپلم کامل متوسطه ، به شرطی که مدیریت حوزه های علمیه یا شورای مدیریت حوزه علمیه خراسان تأیید نماید که طلبه قادر است ضمن اینکه در حوزه به تحصیل اشتغال دارد به موازات آن در دانشگاه نیز تحصیل نماید، با همان معافیت تحصیلی حوزه ، اشتغال به تحصیل وی در دانشگاه بلامانع است . بدیهی است در هر زمانی که حوزه علمیه معافیت تحصیلی طلبه را خاتمه یافته اعلام نماید، مشمول دیگر نمی تواند به عنوان دانشجو از معافیت تحصیلی دانشگاه استفاده کند و باید خود را به سازمان وظیفه عمومی محل معرفی نماید.
تبصره- افراد مشمول این بند، قبل از ثبت نام در آزمون باید موافقتنامه مذکور را از مرکز مدیریت حوزه های علمیه یا شورای مدیریت حوزه علمیه خراسان دریافت دارند و به هنگام قبولی در دانشگاه ارائه نمایند.
کد 9) متعهدین خدمت در وزارتخانه ها و سازمان ها که پس از انجام تعهد خدمت معاف می باشند، در صورت ارائه موافقتنامه از بالاترین مقام وزارت یا سازمان متبوع . بدیهی است با شروع تحصیل ، تعهد آنان قطع شده و پس از اتمام تحصیلات باید بقیه خدمت مورد تعهد را در وزارتخانه و یا سازمان متبوعه به اتمام برسانند.
کد 10) فارغ التحصیل دوره کاردانی (فوق دیپلم ) در حین خدمت با ارائه گواهی از یگان مربوط مبنی بر اینکه دوران خدمت وظیفه (خدمت ضرورت ) وی تا 31/6/1390 و یا نهایتاً تا 30/11/1390 به پایان رسیده باشد.
تبصره - فارغ التحصیلانی که منحصراً رشته های تحصیلی نیمسال دوم سال تحصیلی 91-1390 را انتخاب خواهند کرد، تا شروع نیمسال دوم سال تحصیلی مربوط (30/11/1390)، باید خدمت دوره ضرورت آنان به پایان رسیده باشد.
کد 11) فارغ التحصیل دوره کاردانی (فوق دیپلم) حداکثر تا 31/6/1390 در رشته های تحصیلی غیر گروه آموزشی پزشکی، به شرط نداشتن غیبت. لازم به ذکر است کلیه فارغ التحصیلان دوره کاردانی ضرورت دارد حداکثر در مدت 6 ماه خود را جهت انجام خدمت وظیفه عمومی، به سازمان وظیفه عمومی معرفی نمایند.
تبصره 1- فارغ التحصیلان فوق که به موقع به خدمت اعزام شده باشند، در صورت نداشتن غیبت، از خدمت ترخیص خواهند شد.
تبصره 2- فارغ التحصیلان دوره کاردانی در صورتی می توانند در مقطع کارشناسی پیوسته شرکت نمایند، که رشته کارشناسی همنام با رشته مقطع کاردانی بوده و بتوانند حداکثر طی مدت 4 سال فارغ التحصیل شوند.
کد 12) دانشجویانی که شاغل به تحصیل در دوره های غیرروزانه بوده و حداکثر تا پایان سال اعزام از تحصیل در دانشگاه انصراف داده باشند، در صورت شرکت و قبولی در آزمون به شرط نداشتن غیبت، با احراز یکی از شرایط ذیل مجاز به ثبت نام در آزمون می باشند.
الف) هنگام شرکت در آزمون دارای معافیت تحصیلی باشند.
 ب ) داشجویان مقطع کاردانی حداکثر 2 نیمسال و دانشجویان مقطع کارشناسی حداکثر 4 نیمسال از شروع تحصیل آنان تا هنگام ثبت نام در رشته جدید سپری نشده باشند.
 ج ) از زمان انصراف از دانشگاه اول تا شروع به تحصیل در رشته جدید بیش از یک ماه سپری نشده باشند.
 د ) مقطع جدید پایین تر از مقطع قبولی قبلی نباشند.
 ه‍ ) مدت تحصیل در رشته قبل در سنوات رشته جدید محاسبه خواهد شد.
 
* تذکرات مهم:
1) دانشجویان انصرافی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور و همچنین دانشگاه پیام نور، مراکز تربیت معلم وابسته به وزارت آموزش و پرورش و دیگر مؤسسات آموزش عالی (مؤسسات آموزش عالی غیردولتی ـ غیرانتفاعی ، دانشگاه آزاد اسلامی و ...) که از معافیت تحصیلی استفاده کرده اند، لازم است پس از انصراف قطعی از تحصیل ، خود را برای اعزام به خدمت به بخش های وظیفه عمومی معرفی و به خدمت اعزام شوند. بدیهی است این دسته از داوطلبان پس از انجام دوران خدمت وظیفه عمومی (خدمت دوره ضرورت )، حق ثبت نام و شرکت در آزمون های سراسری بعدی را خواهند داشت .
2) دانشجویان مشمولی که پس از سال اعزام، از ادامه تحصیل در دانشگاه انصراف دهند جز موارد مندرج در بند 12 فوق الذکر، مجاز به شرکت در آزمون و ادامه تحصیل تا پایان خدمت نمی باشند.
3) سقف سنوات تحصیل در دوره کاردانی حداکثر 3 سال و در دوره کارشناسی پیوسته 6 سال و دکترای حرفه ای 8 سال می باشد. بدیهی است دانشجویانی که طی مدت فوق موفق به اتمام دوره تحصیل نشوند، شرایط ادامه تحصیل را از دست خواهند داد.
4) کلیه ضوابط فوق الذکر، عیناً برای داوطلبان دوره های شبانه و نیمه حضوری دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ، دانشگاه پیام نور، مراکز تربیت معلم وابسته به وزارت آموزش و پرورش و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی (مصوب ) و دوره های مشترک بین المللی آزمون سراسری سال 1390 نیز معتبر و لازم الاجرا می باشد.
ز ) توضیحات مهم دیگردرخصوص ثبت نام :
- هر داوطلب می تواند بدون توجه به نوع دیپلم نظام قدیم آموزش متوسطه و یا نوع گواهینامه پایه پیش دانشگاهی نظام جدید آموزش متوسطه و تنها بر اساس میزان علاقه مندی خود به رشته های تحصیلی ، منحصراً در یکی از پنج گروه آزمایشی 1 (علوم ریاضی و فنی) ، 2 (علوم تجربی) ، 3 (علوم انسانی) ، 4 هنر و یا 5 (زبان های خارجی) ثبت نام و در آزمون مربوط برابر ضوابط شرکت نماید.
تبصره 1- داوطلبان هر یک از گروه های آزمایشی 1 ، 2 ، 3، 4 و یا 5 در صورت تمایل به شرکت در گزینش رشته های تحصیلی دانشگاه پیام نور (آموزش از راه دور) و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی ـ غیردولتی می توانند ضمن علامتگذاری در قسمت مربوط در تقاضانامه ثبت نام ، متقاضی شرکت در گزینش این مراکز آموزشی شوند. ضوابط و شرایط تحصیل و رشته های تحصیلی این مراکز در پیوست شماره 2  دفترچه راهنما درج شده است.
تبصره 2- داوطلبان هر یک از گروه های آزمایشی 1 (علوم ریاضی و فنی )، 2 (علوم تجربی )، 3 (علوم انسانی ) و 5 (زبان های خارجی ) با علامتگذاری در بند 34 تقاضانامه و انتخاب یک گروه آزمایشی، در صورت تمایل به انتخاب رشته های تحصیلی گروه آزمایشی 4 (هنر)، می توانند ضمن علامتگذاری بند 45 تقاضانامه ثبت نام اینترنتی، متقاضی انتخاب رشته های تحصیلی گروه آزمایشی هنر نیز شوند. لازم به ذکر است که این دسته از داوطلبان علاوه بر شرکت در آزمون عمومی و اختصاصی گروه آزمایشی انتخابی (یکی ازگروه های آزمایشی 1، 2، 3 و یا 5) باید در آزمون عمومی و اختصاصی گروه آزمایشی هنر به منظور انتخاب رشته های گروه آزمایشی هنر نیز شرکت کنند.
تبصره 3- داوطلبان هریک از گروه های آزمایشی 1، 2، 3 و یا 4 با علامتگذاری در بند 34 تقاضانامه و انتخاب یک گروه آزمایشی، در صورت تمایل برای شرکت در گروه آزمایشی زبان های خارجی (گروه 5)، می توانند ضمن علامتگذاری بند 46 تقاضانامه ثبت نام اینترنتی ، متقاضی شرکت در گروه آزمایـشی زبان های خارجی (گروه 5) به منظور انتخاب رشـته های تحصـیلی زبان های خارجی شوند. لازم به توضیح است که این دسته از داوطلبان لازم است علاوه بر شرکت در آزمون عمومی و اختصاصی گروه آزمایشی اصلی خود (یکی از گروه های آزمایشی 1، 2، 3 و یا 4) در آزمون مربوط به گروه آزمایشی 5 (گروه آزمایشی زبان های خارجی ) نیز شرکت نمایند.
تذکر مهم: طبق ضوابط هیچیک از داوطلبان نمی توانند در بیش از یک نوبت در آزمون ثبت نام نمایند و چنانچه خواستار اصلاح اطلاعات ثبت نامی خود باشند، لازم است بر اساس جدول زمانی مراحل مختلف آزمون سراسری سال 1390 که در صفحه دوم دفترچه راهنما درج گردیده است، نسبت به اصلاح اطلاعات ثبت نامی خود اقدام نمایند و همچنین ثبت نام همزمان در بیش از یک گروه آزمایشی اصلی (علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی) خلاف ضوابط بوده و پرونده ثبت نامی داوطلبان خاطی باطل خواهد شد.
تبصره 4- داوطلبان هریک از گروه های آزمایشی 1، 2 و 3 در صورت علاقه مندی به شرکت در گزینش رشته های تحصیلی دانشگاه امام صادق (ع )، دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا... (عج) و دانشکده علوم قضایی و خدمات اداری می توانند با توجه به ضوابط و شرایط تحصیل در مؤسسات ذیربط که در صفحات 41 تا 43  دفترچه راهنما درج شده است در آزمون سراسری سال 1390 ثبت نام و شرکت نمایند و فرم درخواست شرکت در گزینش دانشگاه های مذکور را که در سایت اینترنتی سازمان سنجش درج شده است، تکمیل و حداکثر تا پایان بهمن ماه 1390 به آدرس مؤسسات ذیربط ارسال نمایند.
تبصره 5- داوطلبانی که برابر ضوابط آموزش و پرورش بیش از یک دیپلم اخذ نموده اند برای ثبت نام در آزمون سراسری با توجه علاقمندی خود منحصراً سوابق تحصیلی دیپلمی که قصد استفاده برای ادامه تحصیل از آن را دارند، لحاظ نمایند.
در فرم تقاضانامه ثبت نام اینترنتی به کلماتی مانند کد عنوان دیپلم ، کد بخش ، نام و شماره منطقه یا ناحیه آموزش و پرورش ، محل اخذ مدرک پیش دانشگاهی و مدارک تحصیلی سال سوم دبیرستان و یا سال دوم دبیرستان اشاره شده است ، داوطلب باید قبل از اقدام به تکمیل فرم تقاضانامه ثبت نام اینترنتی مفاهیم این کلمات را کاملاً بداند.
1 ) کد رشته تحصیلی متوسطه : در جدول شماره 10 دفترچه راهنما نام انواع دیپلم ها که قابل پذیرش است درج شده است و در مقابل هر کدام یک شماره دو رقمی نوشته شده که در واقع «کد رشته تحصیلی متوسطه » است و برای احتراز از پیش آمدن اشتباه در شناخت عناوین دیپلم ها به کار رفته است . داوطلبان دیپلمه سال 1383 و قبل از آن، برای درج نوع دیپلم خود (کدرشته تحصیلی متوسطه ) در تقاضانامه ثبت نام ، باید با مراجعه به جدول شماره 10 دفترچه راهنما، عنوان کامل دیپلم خود و کد آن را پیدا کرده و با دقت آن را در بند 9 فرم تقاضانامه ثبت نام اینترنتی بنویسد.
2 ) کد مناطق یا نواحی آموزش و پرورش محل اخذ دیپلم :داوطلبان دیپلمه سال 1383 و قبل از آن، با توجه به منطقه یا ناحیه آموزش و پرورش محل اخذ دیپلم، کد مربوط را که عددی 4 رقمی است از جدول شماره 11 مندرج در صفحات 32 تا 34 دفترچه راهنما،  اقتباس و در بند 13 تقاضانامه ثبت نامی درج نمایند. لازم به ذکر است این کد، در کارنامه فارغ التحصیلی در کادر بالای برگ کارنامه، مقابل منطقه/ناحیه نیز درج شده است.
تذکرمهم:اطلاعات مربوط به بندهای 1 تا 14 فرم تقاضانامه ثبت نام برای آن دسته داوطلبان دیپلمه سال 1384 و بعد از آن، که اطلاعات سجلی و سوابق تحصیلی خود را مشاهده و تأیید نموده اند، عیناً در تقاضانامه ثبت نامی آنان درج خواهد شد و این داوطلبان مجاز به درج و یا ویرایش اطلاعات بندهای 1 تا 14 فرم تقاضانامه ثبت نام نمی باشند.
3) کد بخش :عیناً به دلائل مندرج در باره کد دیپلم (کد رشته تحصیلی متوسطه )، برای هر بخش نیز یک شماره 4 رقمی که در واقع «کد بخش » است در نظر گرفته شده ، که در جدول شماره 7 دفترچه راهنما چاپ شده است . داوطلب باید با توجه به بخش محل تولد در شناسنامه ، بخش محل تحصیل سال دوم دبیرستان، بخش محل تحصیل سال سوم دبیرستان و بخش محل تحصیل سال آخر متوسطه (دیپلم نظام قدیم یا پایه پیش دانشگاهی ) خود، بندهای 21، 37، 38 و 39 تقاضانامه ثبت نام اینترنتی آزمون سراسری سال 1390 را تکمیل و کدهای مربوطه را با اقتباس دقیق از جدول شماره 7 دفترچه راهنما ، در مقابل هر یک از بندهای مذکور درج نماید.


ح) آزمون های عمومی و اختصاصی و جدول زیرگروه ها
آزمون عمومی
 ـ آزمون عمومی برای داوطلبان نظام جدید و نظام قدیم آموزش متوسطه به منظور تشخیص میزان آمادگی داوطلبان در زمینه دروس عمومی و در حدود اطلاعات علمی کتب نظام جدید آموزش متوسطه سالی واحدی مشخص شده می باشد. مواد آزمون عمومی و ضرایب آن و همچنین کتب منابع سؤال در هر یک از دروس برای کلیه داوطلبان اعم از داوطلبان نظام جدید (ترمی واحدی و یا سالی واحدی ) و نظام قدیم آموزش متوسطه برای کلیه گروه های آزمایشی به شرح جدول ذیل می باشد.
 
جدول شماره 1   
مواد آزمون عمومی و ضرایب آن
 
آزمون
ضریب
کتب منابع طرح سؤال
زبان و ادبیات فارسی
4
پایه پیش دانشگاهی و سال های سوم و دوم دبیرستان نظام جدید سالی واحدی آموزش متوسطه.
زبان عربی
2
سال های سوم و دوم دبیرستان نظام جدید سالی واحدی آموزش متوسطه.
فرهنگ و معارف اسلامی *
3
پایه پیش دانشگاهی و سال های سوم و دوم دبیرستان نظام جدید سالی واحدی آموزش متوسطه.
زبان خارجی (انگلیسی ، آلمانی ،
فرانسه ، روسی ، ایتالیایی )
2
پایه پیش دانشگاهی و سال سوم دبیرستان نظام جدید سالی واحدی آموزش متوسطه.
     
* چنانچه داوطلبان اقلیت های مذهبی (کلیمی، زرتشتی، مسیحی)، بخواهند به سؤالات معارف غیراسلام پاسخ دهند، ضمن علامتگذاری در بند 15 تقاضانامه ثبت نام اینترنتی باید به سؤالات اقلیت های دینی که از مشترکات همه ادیان رسمی و اعتقاد دینی آنها که در دوران تحصیل آموزش می بینند، بر حسب مورد پاسخ دهند.
آزمون اختصاصی
   آزمون اختصاصی برای داوطلبان نظام جدید (اعم از سالی واحدی و یا ترمی واحدی) و نظام قدیم آموزش متوسطه به منظور تعیین میزان آشنایی علمی آنان با پایه های اساسی و اصولی رشته های موجود در هر گروه آزمایشی و در حدود اطلاعات علمی کتب نظام جدید آموزش متوسطه سالی ـ واحدی برگزار می گردد.
مواد آزمون اختصاصی و ضرایب هر یک از دروس امتحانی گروه های آزمایشی 1، 2، 3، 4 و 5 در شرایط اختصاصی هر گروه به ترتیب در بخش منابع آزمون های اختصاصی در صفحات 9 و 10 دفترچه راهنما ودر بند «ط» این اطلاعیه درج شده است .
تذکرهای مهم:
 1- فهرست کتب مأخذ سؤالات اختصاصی در نشریه پیک سنجش (نشریه خبری و اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور) برای اطلاع بیشتر داوطلبان چاپ شده است.
2- مطابق مصوبه چهاردهمین جلسه کارگروه ماده 4 قانون پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور و در راستای اجرای طرح جدید نحوه پذیرش و گزینش دانشجو (مصوب مجلس محترم شورای اسلامی) در آزمون سراسری سال 1390، سوابق تحصیلی برای دیپلمه های نظام جدید آموزش متوسطه ریاضی فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی سال های 1384 تا 1389 که امتحانات آنان بصورت کتبی و سراسری برگزار شده است حداکثر تا میزان 25% در گزینش نهایی اعمال خواهد شد.
ط ) منابع آزمون های اختصاصی گروه های آزمایشی
 
1- گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی
1-1) از کلیه شرکت کنندگان فارغ التحصیل و دانش آموزان پایه پیش دانشگاهی نظام جدید آموزش متوسطه و همچنین کلیه فارغ التحصیلان نظام قدیم آموزش متوسطه این گروه آزمایشی دروس ریاضیات ، فیزیک و شیمی در حدود اطلاعات علمی کتب پایه پیش دانشگاهی و سال های سوم و دوم دبیرستان رشته ریاضی فیزیک نظام جدید سالی واحدی آموزش متوسطه امتحان بعمل خواهد آمد.
تبصره - علاوه بر دروس فوق ، در درس فیزیک از کتاب فیزیک 1 و آزمایشگاه سالی واحدی نیز سؤال طرح خواهد شد.
2-1 ) رشته های تحصیلی گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی در جدول شماره 2 دفترچه راهنما درج شده است .
2- گروه آزمایشی علوم تجربی
1-2 ) از کلیه شرکت کنندگان فارغ التحصیل و دانش آموزان پایه پیش دانشگاهی نظام جدید آموزش متوسطه و همچنین کلیه فارغ التحصیلان نظام قدیم آموزش متوسطه این گروه آزمایشی دروس زمین شناسی ، ریاضیات ، زیست شناسی ، فیزیک و شیمی در حدود اطلاعات علمی کتب پایه پیش دانشگاهی و سال های سوم و دوم دبیرستان رشته علوم تجربی نظام جدید سالی واحدی آموزش متوسطه امتحان بعمل خواهد آمد.
تبصره 1- سؤالات درس زمین شناسی منحصراً از کتب پایه پیش دانشگاهی و سال سوم طرح خواهد شد.
تبصره 2- علاوه بر دروس فوق ، در درس فیزیک از کتاب فیزیک 1 و آزمایشگاه سالی واحدی نیز سؤال طرح خواهد شد.
2-2 ) منحصراً برای دارندگان دیپلم بهیاری (ردیف 15 جدول شماره 10 مندرج دردفترچه راهنما) که به حرفه بهیاری نیز اشتغال دارند، برای استفاده از سهمیه بهیاران در رشته پرستاری، درس بهیاری شامل دروس مراقبت های بهیاری (دستگاه گوارش، دستگاه عضلانی، اسکلتی، پوست، دستگاه تولیدمثل، دستگاه ادراری، بیماری های گوش و حلق و بینی و چشم، دستگاه قلب و عروق و خون و دستگاه تنفس)، تغذیه و رژیم های درمانی، زیست شناسی اختصاصی، بهداشت روانی، بهداشت عمومی، اخلاق و مقررات بهیاری و فن بهیاری (دستورالعمل مقدماتی)، علاوه بر دروس اختصاصی فوق پیش بینی شده است .
3-2 ) رشته های تحصیلی گروه آزمایشی علوم تجربی در جدول شماره 3 دفترچه راهنما درج شده است .
3- گروه آزمایشی علوم انسانی
1-3 ) از کلیه شرکت کنندگان فارغ التحصیل و دانش آموزان پایه پیش دانشگاهی نظام جدید آموزش متوسطه و همچنین کلیه فارغ التحصیلان نظام قدیم آموزش متوسطه این گروه آزمایشی دروس ریاضیات ، اقتصاد، زبان وادبیات فارسی ، زبان عربی ، تاریخ و جغرافیا، علوم اجتماعی ، فلسفه و منطق و همچنین روانشناسی در حدود اطلاعات علمی مشخص شده رشته ادبیات و علوم انسانی نظام جدید سالی واحدی آموزش متوسطه به شرح تبصره زیر، امتحان بعمل خواهد آمد.
تبصره - ریاضیات (کتب پیش دانشگاهی و سال های سوم، دوم و اول )، اقتصاد (کتب سال دوم )، زبان و ادبیات فارسی (کتب پیش دانشگاهی و سال های سوم و دوم )، زبان عربی (کتب پیش دانشگاهی و سال های سوم و دوم )، تاریخ و جغرافیا (پایه پیش دانشگاهی و سال های سوم و دوم )، علوم اجتماعی (کتب پیش دانشگاهی ، سال های دوم و سوم )، فلسفه و منطق (فلسفه براساس کتب پیش دانشگاهی و سال سوم و منطق براساس کتب سال سوم ) و روانشناسی (کتب سال سوم ).
2-3) منحصراً برای دانش آموزان و دارندگان مدرک تحصیلی پیش دانشگاهی علوم و معارف اسلامی (ردیف 18 جدول شماره 10 مندرج در دفترچه راهنما) درس اصول ، عقاید و فقه در سطح اطلاعات علمی دارندگان گواهینامه پایه پیش دانشگاهی رشته مذکور، علاوه بر دروس اختصاصی فوق پیش بینی شده است .
3-3 ) رشته های تحصیلی گروه آزمایشی علوم انسانی در جدول شماره 4 دفترچه راهنما درج شده است.
4- گروه آزمایشی هنر
1-4 ) از کلیه شرکت کنندگان و دانش آموزان پایه پیش دانشگاهی نظام جدید و همچنین کلیه فارغ التحصیلان نظام قدیم آموزش متوسطه این گروه آزمایشی بر اساس اطلاعات و درک عمومی هنر برای شناسایی استعداد و توانائی های هنری امتحان بعمل خواهد آمد.
تبصره - آن دسته از داوطلبان گروه های آزمایشی 1 یا 2 یا 3 و یا 5 که علاقه مند به انتخاب رشته های تحصیلی گروه آزمایشی هنر نیز باشند، باید علاقه مندی خود را به شرکت در گروه آزمایشی هنر با علامتگذاری بند 45 در تقاضانامه ثبت نام اینترنتی مشخص و درآزمون عمومی و اختصاصی گروه آزمایشی مذکور نیز شرکت نمایند.
2-4 ) از شرکت کنندگان اعم از داوطلبان نظام جدید و نظام قدیم آموزش متوسطه این گروه آزمایشی بر اساس اطلاعات و درک عمومی هنر برای شناسایی استعداد و توانایی های هنری ، آزمون های درک عمومی هنر، درک عمومی ریاضی - فیزیک ، ترسیم فنی ، خلاقیت تصویری و تجسمی ، خلاقیت نمایشی، خلاقیت موسیقی و خواص مواد امتحان بعمل خواهد آمد.
3-4 ) بخشی از سؤال های تخصصی گروه آزمایشی هنر از کتاب: کارگاه هنر 1 (کد 594)، کارگاه هنر 2 (کد 1/594)، سیر هنر در تاریخ 1
(کد 3/594)، سیر هنر در تاریخ 2 (کد 8/594)، انسان ، فضا، طراحی (کد 7/594)، آشنایی با میراث هنری و فرهنگی ایران (کد 6/594)، مبانی هنرهای تجسمی (کد 21/358)، طراحی 1 (کد 92/359)، طراحی 2 (کد 9/489)، آشنایی با بناهای تاریخی (کد 6/492)، خط در گرافیک (کد 6/491)، ترسیم فنی و نقشه کشی (کد 78/359)، کارگاه نقاشی (کد 3/496)، عکاسی 1 (کد 15/358)، طراحی اندام و لباس (کد 8/494)، کارگاه طراحی نقوش سنتی (کد 77/359)، حجم سازی 1 (کد 3/450)، آشنایی با صنایع دستی ایران 1 (کد 30/359) و مبانی نظری و ساختار موسیقی ایرانی (کد 331) طراحی خواهد شد.  
4-4) رشته های تحصیلی گروه آزمایشی هنر در جدول شماره 5 دفترچه راهنما درج شده است.
5- گروه آزمایشی زبان های خارجی
1-5) کلیه شرکت کنندگان و علاقه مندان به انتخاب رشته های تحصیلی گروه آزمایشی زبان های خارجی مانند دیگر گروه های آزمایشی باید لزوماً در این گروه آزمایشی ثبت نام و در آزمون عمومی و اختصاصی آن شرکت نمایند.
2-5 ) آن دسته از داوطلبان گروه های آزمایشی 1، 2، 3 و 4 که علاقه مند به انتخاب رشته های تحصیلی گروه آزمایشی 5 (رشته های زبان های خارجی ) نیز باشند، باید علاقه مندی خود را به شرکت در گروه آزمایشی زبان های خارجی (گروه آزمایشی 5)، با علامتگذاری بند 46 در تقاضانامه ثبت نام اینترنتی، مشخص نموده و در آزمون عمومی و اختصاصی گروه آزمایشی ذیربط شرکت نمایند.
3-5 ) از شرکت کنندگان ، اعم از داوطلبان نظام جدید و نظام قدیم آموزش متوسطه این گروه آزمایشی که زبان خارجی امتحانی آنان انگلیسی ، آلمانی و یا فرانسه می باشد از درس زبان خارجی تخصصی (با ضریب 4) امتحان بعمل خواهد آمد.
4-5 ) رشته های تحصیلی گروه آزمایشی زبان های خارجی در جدول شماره 6 دفترچه راهنما درج شده است .
 
ی) سـهمیه ها
هر داوطلب می تواند بر اساس شرایط خود، متقاضی یکی از سهمیه های مصوب مندرج در بندهای ذیل شود.
1) سهمیه مناطق:
شرکت کنندگان در آزمون سراسری سال جاری بر اساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره متوسطه جزو یکی ازسهمیه های مناطق 1، 2 و یا 3 محسوب می گردند. داوطلبان متقاضی سهمیه مناطق باید قسمت مربوط در بند 16 فرم تقاضانامه ثبت نام اینترنتی را علامتگذاری نمایند.
تبصره 1- بر اساس مصوبه سی و پنجمین جلسه کمیته مطالعه و برنامه ریزی کنکور سراسری دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ، فارغ التحصیلان و دانش آموزان پایه پیش دانشگاهی بر اساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی پایه پیش دانشگاهی و دو سال آخر دبیرستان و یا هنرستان (سال دوم و سوم دبیرستان یا هنرستان های فنی و حرفه ای و یا کار و دانش ) جزو یکی از سهمیه های مناطق 1، 2 و یا 3 محسوب می شوند.
تبصره 2- فارغ التحصیلان دوره های کاردانی پیوسته آموزشکده های فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش در آزمون سراسری سال 1390 بر اساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره دبیرستان و یا هنرستان (سال اول ، دوم و سوم دبیرستان و یا هنرستان )، که تحصیل نموده اند جزو یکی ازسهمیه های مناطق 1، 2 و یا 3 محسوب می شوند.
2) سهمیه شاهد و ایثارگر:
هر یک از داوطلبان متقاضی سهمیه شاهد و ایثارگر می توانند بر اساس شرایط خود در بندهای 1-2و2-2 زیر، متقاضی استفاده از سهمیه شوند.
1-2) رزمندگانی که بر اساس ماده 1 و تبصره های چهارگانه ماده مذکور در آیین نامه اجرایی قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب بسیجی به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی از تاریخ 31/6/1359 لغایت 31/6/1367 حداقل شش (6) ماه متوالی یا متناوب داوطلبانه در مناطق عملیاتی جبهه های نبرد حق علیه باطل حضور داشته اند، لازم است ضمن مراجعه به ارگان ذیربط (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا وزارت جهاد کشاورزی) نسبت به تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان اقدام نمایند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت نام توسط ستاد مشترک سپاه پاسداران (سازمان بسیج مستضعفین) و یا وزارت جهاد کشاورزی مورد تائید نهائی قرار گیرد.
 تذکرمهم: داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه رزمندگان ارگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی لازم است پس از تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان، نسبت به دریافت کد رهگیری 12 رقمی از واحد مربوطه اقدام و آن را در زمان ثبت نام در محلی که در تقاضانامه ثبت نام اینترنتی در نظر گرفته شده است، درج نمایند.
تبصره 1- مناطق عملیاتی بر اساس مصوبات شورای عالی دفاع تعیین می شود.
تبصره 2- مدت حضور یا خدمت در جبهه سربازان و پاسداران وظیفه و همچنین تعهدات و مأموریت های خدمتی پرسنل وزارتخانه ها، سازمان ها و ارگان های نظامی در جبهه و نیز طرح 6 ماهه دانشجویان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ، حضور داوطلبانه تلقی نمی شود.
تبصره 3- بسیجیان فعال و عادی پایگاه های مقاومت بسیج، مشمول استفاده از سهمیه رزمندگان نمی شوند.
تبصره 4- فرزندان و همسران رزمندگان (داوطلبانی که پدر و یا مادر آنان فقط دارای مدت حضور در جبهه می باشند) مشمول استفاده از سهمیه رزمندگان نمی باشند.
تبصره 5- کد رهگیری 12 رقمی ارگان های استفاده کننده از سهمیه شاهد و رزمندگان برای هر آزمون و هر سال متفاوت است. لذا داوطلبان می بایست برای هر آزمون، کد رهگیری جدید از ارگان ذیربط دریافت دارند.
2-2 ) جانبازان 25 تا 69% ، فرزند و همسر جانبازان 50% و بالاتر، آزادگان و فرزندان و همسران آنان و همچنین فرزندان و همسران شهدا، مفقودین و اسرا و جانبازان 70% و بالاتر و خانواده شهدا (خواهر، برادر، پدر و مادر شهید) برای استفاده از سهمیه مربوط باید بر اساس ضوابط مندرج در بند ذیل اقدام کنند.
- این قبیل داوطلبان بایستی ضمن مراجعه به سایت اینترنتی ایثار به نشانی: www.isaar.ir با درج کد ملی و کد ایثارگری و اطلاعات لازم در لینک مربوط کد 12 رقمی رهگیری دریافت دارند و آن را در بند 19 فرم تقاضانامه ثبت نام اینترنتی درج نمایند. پس از آن ضمن مراجعه مجدد به سایت ایثار، در قسمت پیگیری سهمیه از وضعیت تأیید و یا عدم تأیید سهمیه خود مطلع شوند و در صورت هرگونه مشکل با شماره تلفن های مندرج در سایت ایثار (سامانه تأیید سهمیه) تماس حاصل نمایند.
تذکرمهم: جانبازان با درصد جانبازی حداقل 25% و آزادگان در صورت دارا بودن مدت حضور در جبهه، ضمن درج کد رهگیری دریافتی از سایت ایثار در بند 19 تقاضانامه ثبت نام اینترنتی، به ارگان ذیربط (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا وزارت جهاد کشاورزی) مراجعه و با ارائه کارت جانبازی و یا آزادگی، فرم مخصوص استفاده از مدت حضور در جبهه را تکمیل نمایند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت نام، توسط ستاد مشترک سپاه پاسداران (سازمان بسیج مستضعفین) و یا وزارت جهاد کشاورزی مورد تائید نهائی قرار گیرند و در گزینش نهائی به مدت جبهه معادل شده با درصد جانبازی و یا مدت اسارت اضافه گردد. ضمناً این قبیل داوطلبان نیازی به دریافت کد 12 رقمی رهگیری از سپاه پاسداران را ندارند و ملاک عمل سهمیه آنان، همان کد 12 رقمی سایت ایثار (www.isaar.ir) می باشد.
تبصره 1- داوطلبان استفاده کننده از سهمیه شاهد و رزمندگان، در صورت عدم تأیید سهمیه به واحدهای تابعه شهرستان محل تشکیل پرونده ذیربط مراجعه نمایند.
تبصره 2- آن دسته از داوطلبانی که با استفاده از سهمیه شاهد و ایثارگر، یک بار در رشته های تحصیلی دوره های روزانه آزمون سراسری (برای پذیرفته شدگان رزمنده از سال 1368 به بعد و برای پذیرفته شدگان سهمیه شاهد از سال 1376 به بعد) پذیرفته شده اند، اعم از اینکه از رشته قبولی انصراف داده و یا در رشته قبولی ثبت نام کرده و یا نکرده باشند، حق استفاده مجدد از سهمیه مذکور را در آزمون سراسری نخواهند داشت.
* تذکر مهم: بر اساس مصوبه پنجاه و چهارمین جلسه کمیته مطالعه و برنامه ریزی کنکور، آن دسته از داوطلبان سنوات قبل
(از زمان تصویب سال 1387 به قبل) که با استفاده از سهمیه های شاهد و ایثارگر در ردیف پذیرفته شدگان رشته های تحصیلی دوره های شبانه و نیمه حضوری دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور، مؤسسات آموزش عالی غیردولتی ـ غیرانتفاعی و یا دوره های مجازی (به جز دوره های روزانه در دانشگاه های دولتی) قرار گرفته اند، در صورت انصراف از رشته قبولی خود فقط یک بار، مجاز به استفاده مجدد از سهمیه های مربوط در آزمون سراسری خواهند بود.
توضیح: فرزندان و همسران جانبازان 25 تا 49% پس از شرکت در آزمون، در صورتیکه مجاز به انتخاب رشته شوند، پس از دریافت کارنامه اولیه می توانند با مراجعه به سایت ایثار به نشانی: www.isaar.ir با درج کد ملی و کد ایثارگری پدر یا مادر و یا همسر (حسب مورد) کد رهگیری 12 رقمی دریافت دارند و آن را در محلی که در فرم انتخاب رشته در نظر گرفته خواهد شد، درج نمایند. بدیهی است این قبیل داوطلبان در صورت داشتن سایر ضوابط و شرایط و کسب حدنصاب نمره علمی در ظرفیت باقیمانده سهمیه شاهد
(5 درصد) پذیرش خواهند شد.
3) سهمیه آموزگاران :
- آموزگاران دیپلمه رسمی (قطعی ـ آزمایشی) و یا پیمانی که حداقل سه سال در مناطقی که آموزش و پرورش تعیین نموده است، خدمت کرده باشند و در حال حاضر نیز شاغل باشند، می توانند برای استفاده از سهمیه رشته تحصیلی راهنمایی و مشاوره دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی با دریافت فرم مخصوص از نواحی و یا مناطق آموزش و پرورش (مطابق فرم شماره 3 مندرج در صفحه 44 دفترچه راهنما) و نگهداری آن نزد خود از سهمیه مزبور استفاده نمایند. لازم به ذکر است که پذیرفته شدگان رشته تحصیلی راهنمایی و مشاوره با سهمیه آموزگاران، بورسیه وزارت آموزش و پرورش نمی باشند.
تبصره - داوطلبانی که با توجه به ضوابط علاقه مند به استفاده از سهمیه آموزگاران در رشته راهنمایی و مشاوره باشند، لازم است علاوه بر انتخاب یکی از سهمیه ها، برحسب مورد وضعیت خود را با علامتگذاری قسمت مربوط در بند 24 فرم تقاضانامه ثبت نام اینترنتی مربوط تعیین نمایند و مدارک لازم را نیز تهیه کنند تا از اولویت اختصاص داده شده برای رشته ذیربط استفاده نمایند.
 
4) سهمیه بهیاران :
- بهیاران دارنده دیپلم نظام قدیم و یا نظام جدید (کارودانش) مورد تأیید وزارت آموزش و پرورش که به حرفه بهیاری اشتغال دارند، می توانند با تهیه گواهی لازم از سازمان متبوع و نگهداری آن نزد خود منحصراً برای ورود به رشته پرستاری از سهمیه بهیاران استفاده نمایند.
تبصره 1- دارا بودن مدرک پیش دانشگاهی برای دارندگان مدرک دیپلم بهیاری نظام جدید (کارودانش) و یا اشتغال به تحصیل در پایه پیش دانشگاهی به شرط فراغت از تحصیل تا تاریخ 31/6/1390 الزامی است.
تبصره 2- داوطلبانی که با توجه به ضوابط علاقه مند به استفاده از سهمیه بهیاران در رشته پرستاری باشند، لازم است علاوه بر انتخاب یکی از سهمیه ها، برحسب مورد وضعیت خود را با علامتگذاری قسمت مربوط در بند 24 فرم تقاضانامه ثبت نام اینترنتی مربوط تعیین نمایند و مدارک لازم را نیز تهیه کنند تا از اولویت اختصاص داده شده برای رشته ذیربط استفاده نمایند.

      داوطلبان می توانند پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنما در صورت نیاز برای کسب راهنمایی همه روزه در وقت اداری با شماره تلفن های : 99 الی 88923595- 021 به طور مستقیم با روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور و یا با شماره تلفن های: 
 90 الی 6182188-0261 و 15 الی 6182213-0261 صبح ها از ساعت 30/8 الی 30/12 و عصرها از ساعت 30/13 الی 30/17 با ستاد پاسخگویی ثبت نام تماس و یا
سوال یا سوالات خود را با بخش پاسخگویی اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی WWW.sanjesh.orgدر میان بگذارندواز مراجعه حضوری خودداری نمایند.

 

روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور